Logo
0 ks
za 0,00 CZK
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nezmeškejte žádné novinky či slevy!

 

Kontaktujte mě, rád Vám pomůžu!

Martin Janota

 

facebook

+420 725 883 611

ruzovakosmetika@gmail.com

Vše o parabenech!

 

Co jsou to parabeny a jakou funkci mají v kosmetice?

 

Je to skupina chemických látek využívaná jako konzervační činidla v kosmetice nebo farmacii. Jsou používány zejména kvůli fungicidním a baktericidním vlastnostem v kosmetice. Znamená to, že brání růstu bakterií a plísní. Nejčastěji jsou používány tyto:

 

  • metylparaben (E 218 [1])
  • etylparaben (E 214 [2])
  • propylparaben (E 216 [3])
  • butylparaben

 

(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Parabeny):

 

Jsou parabeny nebezpečné?

 

Na tohle téma najdete neskutečné množství článků na internetu. Pravdou ale je, že prozatím neexistuje přímí důkaz o škodlivosti parabenů.

 

Proč se ale potom o nich tolik mluví?

 

Nejznámější je studie od Philippa Darbre (lektorka a vědkyně v oboru onkologie) z roku 2004. Právě ona a její tým dokázali, že stopy parabenů byly nalezeny v 18 z 20 vzorků odebraných z tkáně osob trpících rakovinou prsu. Třeba ale dodat, že její studie nedokázala, resp. nezkoumala, jestli jsou parabeny „spouštěčem“ rakoviny.

(studie k dohledání zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745841)

 

Dánská studie nedávno prokázala přítomnost parabenů v krvi po aplikaci krémů s jejich obsahem. Je teda dokázáno, že parabeny se do těla vstřebávají. Tady nastává otázka, jestli jako jiné chemikálie nezpůsobují nějaké potíže. Co se teda děje s těmito chemikáliemi v těle, když se do nás vstřebávají po celý život? Na tohle se v současnosti zaměřují některé výzkumy a na výsledek si budeme muset počkat.

 

Proč ale zbytočně riskovat? Pokud chcete mít jistotu, že svémi tělu neškodíte, používejte kosmetiku bez parabenů. Podívejte se třeba na naši oblíbenou řadu Rose of Bulgaria.

 

 

 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz